Kan bağışı

Kana ihtiyacı olan bir hasta için seve seve gittim kanımı verdim. Şifa olsun inşallah diyorum. Bu güzel yardımdan öğrendiğim şey ise pamuğu iğne yapılan yere sıkıca bastırıp tutmak gerekmesi.Yoksa benim gibi günlerdir geçmeyen bir morartıya sahip olursunuz. Bunu da hemşireden değil annemden öğrendim :)

Önce sağ kolunuzdan numune alıp kan değerlerinize bakıyorlar eğer uygunsa diğer kolunuzdan alım yapıyorlar.Yaklaşık yarım saat sürüyor.

Kanı, Çapa Kan Merkezi'nde verdim. Görevliler oldukça nazikti öyle ki sorduğum sorulara gayet insani cevaplar verdiler. Oysa ki devlet hastanelerinde bu tür insani davranışlarla karşılaşmak mucize gibi birşeydir. Kanı verdikten sonra bir süre dinleniyorsunuz daha sonra içi çokoprens ve soda dolu bir odaya gidip,istediğiniz gibi yiyip içiyorsunuz :)

           Kan vermenin faydaları

1- Verdiğiniz kanın yerine,hemen vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, kan bağışçısı daha dinç ve canlı olur.

2-Kanınızdaki yüksek yağ oranı düşürür

3-Kan bağışı kalp krizi ihtimalini yüzde %90 azaltır.

4-Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.

5-Her kan bağışında bulunduğunuz zaman; AIDS , Hepatit B , Hepatit C , Sifiliz gibi Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur.

6-Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır.

7-Sürekli ve düzenli kan bağışlayanlara:
10 bağışta Bronz Madalya
25 bağışta Gümüş Madalya
35 bağışta Altın Madalya
40 bağışta Plaket verilerek taltif edilir.

8-Kan bağışında bulunanlara KAN SİGORTA KARTI tahsis edilir. Bu kart gerçekleşmesini arzu etmediğimiz acil kan ihtiyaçlarında size ve soyadınızı taşıyan tüm yakınlarınıza tüm Kızılay Kan Merkezlerinden azami öncelikli kan alma ve sosyal güvencesi olmayanlar için ücretsiz kan temin edilmede kullanılır.

0 yorum:

Yorum Gönder