Kartal ve 40 yaşÇok güzel bir şarkı vardır,hayat kırkında başlar...Belki gerçekten öyledir,belki de insanların yaşlanma sendromunu kolay atlatmak için kendilerini kandırma taktiğidir.Ama artık kendine bakan,sağlığına dikkat eden insanlar için yaşlanma daha geç yaşlarda başlıyor.Artık herkes genç.Eskiden insanlar 40 yaşına gelince benden geçti artık derlerdi ama şimdilerde 60 yaşında bile bir şeyler öğreniyorlar,hayata asılıyorlar.O zaman hayat kırkında başlar, en azından ikinci perdesini açar diyebiliriz sanırım.
Perde sadece insanlar için değil kartlallar içinde ikinci defa açılıyormuş.Ama onların ki maalesef biraz daha acılı oluyor.Çektikleri acılarla bir sonraki 30 yılı garantilediklerini düşünürsek insanlardan daha iyi durumdalar.


Kartal,kuş türleri içinde en uzun yaşayanıdır.70 yıla kadar yaşayan kartallar vardır.ancak bu yaşa ulaşmak için,40 yaşındayken çok ciddi ve zor bir karar vermek zorundadır.


Kartalın yaşı 40`a vardığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelir. gagası uzar ve göğsüne doğru kıvrılır. kanatları yaşlanır ve ağırlaşır. tüyleri kartlaşır ve kalınlaşır. artık kartalın uçması iyice

zorlaşmıştır.dolayısıyla kartal burada iki seçimden birini yapmak zorundadır:

- ya ölümü seçecektir,

- ya da,yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir.

bu yeniden doğuş süreci 5 ay kadar sürecektir. bu yönde karar verirse kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda, artık uçmasına gerek olmayan bir yerde, yuvasında kalır. bu uygun yeri bulduktan sonra kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. en sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır. yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar. 5 ay sonra kartal, kendisine 20 yıl veya daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir.

1 yorum:

Udeh dedi ki...

Güzel bir yazı..

Yorum Gönder