Kitaba devam ediyorum.

Japonların ünlü kamikaze uçaklarının ismi nereden geliyor?

Kamikaze uçakları, Amerikalıların savaş gemilerine, askeri üslerine yaptıkları ölüm dalışlarıyla ünlenirler.Pilotun kendini feda ettiği bu uçaklar adını bir Japon efsanesinden alırlar.Efsaneye göre, düşman Japonya'ya saldırdığında, Güneş Tanrısı,  çocuklarını korumak için  bir rüzgar göndermiş ve o rüzgar ülkenin kurtarıcısı olmuştur.Rüzgarın adı ilahi rüzgar anlamına gelen Kamikaze'dir.

Padişah 3.Selim'in müziği çok seven,şiir yazan bir padişah olduğunu biliyor muyduk?

3.Selim "İlhami" mahlasıyla şiirler yazarmış,Türk Sanat Müziği'ndeki "Şevkefza", "Pesendide", "Suzidilara" gibi makamlar onun eseriymiş.

Padişahlardan bahsetmişken kitaptaki ilginç bir bilgiyi de aktarmak istiyorum.

Ay ışığında saltanat kayığıyla dolaşmayı en çok seven 1.Mahmut'tur,şiire ve müziğe düşkündür.1.Mahmut cuma namazından saraya dönerken at üstünde fenalaşarak ölür.Bahçekapı'da babasının yanına gömülen padişahın başında ilk gece Kur'an okuyan hafızlardan biri, mezardan boğuk sesler duyunca, saraya koşarak durumu haber verir.Ne var ki kardeşi 3.Osman çoktan tahta oturmuştur.İstanbullular arasında o hafızın bir daha dışarı çıkamadığı yıllarca anlatılırken, diri diri gömülen ve hiç çocuğu olmadığı için üzülen padişahtan geriye şu söz kalır. " Dünya'da iki şeyin tadına varamadım.Biri evlat,biri mehtap"

0 yorum:

Yorum Gönder